Огроман број људи свакодневно гладује у нади да ће следећи оброк брзо добити, док један део света немилице баца храну. Многи људи у свету се против ових промена буне јавним протестима, кампањама за подизање свести. Кинески уметник је одлучио да скрене пажњу на овај проблем на свој начин и причи пружи нову димензију.

Млади кинески уметник перформанса, Јанк Јексин, у Шангају разбацао је 1.000 зрна златног пиринча у реку Хуангпу, у градску канализацију, канте за отпатке и по трави. Коментаришући свој потез, у објави на друштвеној мрежи Веибо, рекао је:

 

 

- Бацање обичних ствари више не подиже интересовање јавности. Само екстреми могу натерати људе да схвате колико је проблем озбиљан, што ће их навести да промене начин размишљања и понашања. Не можемо да схватимо отпад онолико озбиљно колико је потребно, док га не доведемо до крајности. Бацање хране се не разликује од бацања злата. Злато је део земљине коре, док бацање куваног пиринча представља претњу за нашу околину - тврди Јексин.

Направљен од 500 грама чистог злата, пиринач који је уметник бацио коштао га је невероватних 35.700 долара, док га је у складу са правом величином пиринчаног зрна произвео локални јувелир.

Снимак Јанговог подухвата брзо је постао виралан и изазвао велико незадовољства, што је уметника заиста изненадило.

(Luxury Launhes/РТС)