На тржишту су се појавиле неке амбалаже са чепом, који се не могу покидати, тј. одвојити од њих. Другим речима, сада су они причвршћени пластичним нитима за отвор флаше/картонског паковања.

Ако сте покушали да их скинете/покидате, па нисте успели, ево зашто је то тако.

Реч је о директиви Европске уније која је усмерена на рециклажу већих количина пластике, него што је то случај до сада. Иако је ова директива давно изгласана, тек треба да ступи на снагу у потпуности.

Када је реч о овом решењу, које треба да прати европске циљеве везане за одрживост и екологију, у мају 2018. ЕУ је најавила нову директиву о томе како треба поступати са пластичним производима за једнократну употребу.

Између осталог, ова уредба налаже да ће пића моћи да се продају у пластичним флашама, само ако чеп остане причвршћен за њу. .

Директива је, иначе, изгласана 5. јуна 2019. године, а произвођачи имају обавезу да јој прилагоде своје производе најкасније до децембра 2024. године.

Такође, актуелна директива је део прве Стратегије о пластици коју спроводи Европска унија, са циљем да се пластична амбалажа на том тржишту рециклира до 2030. године, те да се смањи потрошња пластике за једнократну употребу и ограничи намерна употреба микропластике.

Како се наводи, количина отпада би због ове одлуке могла бити смањена за 10 одсто, а констатује се да Европљани сваке године произведу 25 милиона тона пластичног отпада. Ипак, мање од 30 посто се прикупи за рециклирање.

Ако се и даље питате на који начин ће ово решење допринети очувању околине, из ЕУ сугеришу да су се чепови раније редовно бацали на улицу. Међутим, као један од потенцијалних проблема овог решења јавља се практичност, јер су људи на форумима већ почели да коментаришу како се "муче" код амбалажа од пола литре, попут флашице воде коју носе по граду итд.

(Телеграф Бизнис)

БОНУС ВИДЕО: