Сигурно вам до сада није падало на памет колико би бактерија могло да се накупи у слушалицама.

Урађено је једно истраживање током којег је на анализу послато више слушалица, а резултати из лабораторија су показали да се на њима налази низ гљивица и бактерија, па чак и опасни златни стафилокок који узрокује упалу плућа.

На једном пару слушалица научници су открили чак милион различитих врста бактерија. 

Наравно, не треба заборавити да постоје добре бактерије, ипак, попут мобилног телефона, слушалице и даље остају прилично прљаве. Због тога поставља се питање колико често и на који начин треба чистити слушалице.

Колико често треба чистити слушалице?

Одговор на ово питање зависи о тога колико се често слушалице користе, међутим, здравствени стручњаци ипак препоручују редовно чишћење, а то значи пре и након сваког коришћења.

Стручњак за ухо, грло и нос др Дариус Кохан, објаснио је за америчке медије како се добија инфекција ушију због прљавих слушалица.

"Слушалице стоје на разним површинама, а затим их гурнете у ухо у којем је гомила ушног воска. На њима су бактерије и добићете инфекцију", каже др Кохан који саветује не само да чешће чистите слушалице, него да имате више слушалица које редовно мењате како бисте смањили утицај бактерија у ушима.

Како најефикасније очистити слушалице?

Слушалице можете пребрисати марамицама за дезинфекцију које иначе користите, међутим свакако их осушите пре него што их употребите.

Такође, можете користити мању количину средства за дезинфекцију руку. Нанесите га на суву марамицу и пребришите слушалице. Свакако их осушите пре него што их употребите.

Ипак, што су слушалице мање, теже се чисте, а прљавштина и бактерије скупљају се на тешко доступним местима.

Препорука је да утрашњи руб слушалице прођете чачкалицом како бисте покупили веће наслаге прљавштине, а за дубинско чишћење употребите пластелин.

Направите куглицу и потом нежно притискајте унутрашњост слушалица како би се на њега залепила прашина и све остало. Понављајте тај поступак док слушалице не постану чисте.