Бивши члан авганистанског парламента Мохамад Мохакик саопштио је да су тела осморо деце без родитеља која су умрла од глади пронађена у западном делу главног града Кабула.

У изјави објављеној на Фејсбуку 24. октобра, Мохакик је навео да су деца умрла у Кабулу пре око три недеље.

Он је навео да их је сахранио локални мула и становници насеља у којем су пронађени, пипе Радио слободна Европа.

Локални мула Мохамад Али Бамиани изнео је детаље о смрти деце, наводећи да је најстарији имао око осам година, а да је најмлађе једноипогодишње дете.

"Нису имали никога. Њихови родитеља су мртви и нису имали блиских рођака", рекао је Бамиани.

Авганистанска влада предвођена талибанима још није коментарисала смрт деце.

Уједињене нације (УН) упозориле су да се Авганистан суочава са великом хуманитарном кризом, уључујући масовну глад, ако се ускоро не обезбеди хуманитарна помоћ.

Агенције УН-а наводе да, како се приближава зима, око 18 милиона Авганистанаца очајнички треба храну и склониште.

Испорука међународне помоц́и на коју су се многи Авганистанци ослањали у последње две деценије је у великој мери заустављена откако су талибани у августу преузели власт у тој земљи.

Западне владе су такође замрзле око 9,4 милијарде долара државних средстава које је свргнута авганистанска влада држала на рачунима у страним банкама пре него што су талибани преузели власт.

Талибани су упозорили да тешка економска ситуација у Авганистану прети да изазове поплаву избеглица уколико се средства не деблокирају.

У међувремену, талибани су саопштили да се вршилац дужности министра спољних послова владе предвођене талибанима Амир Кан Мутаки 23. октобра састао са шефицом Мисије Уједињених нација за помоћ у Авганистану (УНАМА) Дебором Лајонс како би разговарао о економској кризи.

У саопштењу објављеном 24. октобра, портпарол талибана Абдул Кахар Балки рекао је да је Лајонс навела да ц́е особље УН за пружање хуманитарне помоц́и Авганистану бити увећано.

Балки је такође рекао да је Лајонс обећала да ће посетити Сједињене Државе и покренути питање блокираних државних резерви Авганистана.

Он је такође тврдио да су талибани "потпуно спремни да испоруче хуманитарну помоћ свима који-ма је потребна у земљи".

Унутар међународне заједнице и међу Авганистанцима постоје, међутим, јаке сумње да ли би талибани праведно распоређивали хуманитарну помоћ – посебно онима из етничких група које су се годинама бориле против њих.

Талибанску самопроглашену владу формално још није признала ни једна земља.