Метеоролог Ђорђе Ђурић истиче да ће након освежења поново уследити врућине, те да се у петак очекује температура до 38 степени.

- Хладни фронт одувао је током викенда топлотни талас са нашег подручја, али је донео и јаке грмљавинске олује, деловима Србије и веома обилне пљускове, при чему је у централној Србији и у Поморављу локално пало и преко 70 милиметара кише за неколико сати, што је више од просека за цео јул. На падинама Хомољских планина пало је чак 146 милиметара кише. Истовремено, било је делова Србије где није пала ни кап кише, па се у тим пределима катастрофална суша наставља и то у највећем делу Војводине - написао је Ђурић на Фејсбуку.

Он додаје да су температуре испод 30 степени захваљујући хладном фронту који је у наш регион дошао са севера.

- Данашње јутро донело је деловима Србије температуре од само 10 степени, на планинама и ниже. Србија ће и данас и у уторак и даље бити под утицајем висинског циклона са центром изнад Румуније и Молдавије и под његовим утицајем над Србијом ће преовладавати северно и северозападно струјање, па ће и даље пристизати свежија ваздушна маса. Биће углавном суво, а након сунчаног преподнева, после подне очекује се развој облачности, па ће бити променљиво облачно. Повремено ће дувати јак северни и северозападни ветар - навео је Ђурић.

Максимална температура биће данас од 27 до 31 степени, у Београду до 29, а у уторак од 29 до 33 степена, у Београду до 31. Од среде ће се на висини успоставити термички гребен са југозапада и са Медитерана, па ће у склопу њега пристизати поново веома топла ваздушна маса.

Под утицајем антициклона, очекује се суво, стабилно и сунчано време, уз слабе ветрове. Максимална температура у среду биће од 30 до 34, у Београду до 32. Максимална температура у четвртак и у суботу биће и преко 35 степени, а најврелије биће у петак, уз максималне температуре и до 38 степени.

Фото: Н. Скендерија

 

 

- Иначе, ноћи до четвртка ће бити врло угодне, у многим пределима и свеже, да би петак и викенд поново донели топле ноћи, у Београду и на северу Србије и тропске са вредностима изнад 20. Према тренутним прогнозама, другог дана викенда очекује се дестибилизација атмосфере, па се уз променљиво облачно време очекују и локални пљускови са грмљавином, а биће услова и за грмљавинске олује и непогоде. Поново ће се успоставити северно струјање, па ће доћи до благог освежења и пада температура на вредности око 30 степени. Ово освежење било би кратког даха, јер се већ око 8. августа поново очекује сунчано и веома топло време, уз максималне температуре око 35 степени, али не задуго - додао је Ђурић.

Најврелији део лета је прошао 

- Око 10. августа уследило би освежење са пљусковима и грмљавином и нестабилније и пријатније време потрајало би засигурно до средине месеца, уз максималне температуре испод 30 степени. Налазимо се на средини лета и онај најврелији део је иза нас, али то не значи да неће бити периода са врло високим температурама, али не у континуитету као током јула - рекао је метеоролог.

Тврди да ће температуре бити веће од просечних.

- С обзиром на то да је просек максималне температуре за ово доба године од 27 до 31 степен, оне су ових дана око просечних вредности. У периоду од среде до суботе биће поново изнад просека, у петак и за седам-осам степени, да би кратко пале на просечне и поново након тога биле за пет, шест степени изнад просека. У периоду од 10. августа до средине месеца температуре ће бити углавном око просечних вредности - наводи метеоролог.

Фото: Н. Скендерија

 

 

Ове седмице очекује се углавном суво, уз пљускове тек на самом крају седмице, али они ће и тада као и претходних пута бити веома неравнормерно распоређени. Над великим подручјем наше земље преовладава јака суша, а на неким локацијама пало је више кише него што у просеку падне за цео јул. Проблем је што се та количина кише сручила у свега само неколико сати, док је током преосталог дела месеца скоро било без капи кише.

- Вредности водостаја река су веома ниски, Дунав и Сава екстремно ниски и таква ситауција ће потрајати и током августа, јер ситуација са падавинама треба да се поправи на целом подручју региона и сливу ових река, а побољшање се не очекује пре јесењих киша, тј. тек за два-три месеца. Локалне обилне падавине не могу да поправе водостај већих река, већ само падавине на огромном пространству централне Европе.

БОНУС ВИДЕО

 

 

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".