Према њајави метеоролога Ивана Ристића није искључено да ће у будућности потреса бити и у Србији.

Стога, веома је важно да знате како да се понашате ако се деси земљотрес и који су то кључни савети који могу да вам спасу живот.

Морате знати где су носећи зидови

Потребно је пронаћи заклон на безбедним местима у кући попут довратника, носећих зидова, или испод стабилног стола, писао је РТС.

Свакако је потребно да се удаљите од стакла, прозора, спољних зидова и врата, и било чега што може да падне, попут лустера.

Уколико сте у кревету, спустите се поред кревета и заштитите главу. Препорука је и да не држите полице изнад кревета.

Не излазите из стана

Како се наводи на сајту МУП-а, истраживања су показала да највише повреда настаје кад људи покушавају да изађу из зграде за време потреса. Зато је препорука да се не излази док се за то не створе услови.

Из приземне зграде или са првог спрата може се изаћи на отворен простор, али само ако постоји безбедна удаљеност од вишеспратница. Немојте користити лифтове и степениште, нити излазити на терасу.

Искључите струју

Као што треба да знате који су носећи зидови, треба да знате и где се и како искључују вода, струја и гас, јер је потребно то да урадите у случају земљотреса. Уколико сте користили било који извор топлоте, искључите га када се потрес смири.

Фото: Зоран Јовановић Мачак

 

У случају да дође до пожара, покушајте да га угасите и обавестите локалну ватрогасно-спасилачку јединицу.

Ако сте на улици, заштитите главу

Ако је до потреса дошло док сте на улици, удаљите се од уличне расвете, електричних каблова и зграда - водите рачуна о објектима који могу пасти на вас, као што су димњаци, црепови са крова, сломљено прозорско стакло и слично.

Заштитите главу рукама или ташном.

Зауставите возило

Ако сте се, ипак, затекли у аутомобилу када је дошло до земљотреса, зауставите га ако то дозвољава ситуација у саобраћају, али избегавајте заустављање у близини зграда, дрвећа, надвожњака или електричних каблова.

Када потрес престане, можете наставити вожњу, али будите обазриви за случај да је дошло до оштећења.

Имајте код себе батеријску лампу

Могуће је да ће доћи до додатних потреса, зато, ако је објекат оштећен, напустите га смирено, без панике и по реду - мајке са децом, стари, болесни, особе са инвалидитетом итд.

Фото: Профимедиа

 

Ако осећате мирис гаса или видите покидане каблове, не палите свеће, шибице због опасности од пожара и експлозија. У стану увек треба да имате батеријску лампу, транзистор и батерије.

Проверите да ли је неко повређен, али не померајте озбиљно повређене особе.

Користите телефон само у случају нужде како се телефонске линије не би оптеретиле.

(Курир)

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".