Др Тасић каже да велики број људи који су прележали ковид има за последицу оштећења срца и крвних судова, а најдоминантије обољење је упала срчане марамице, пише Блиц.

- Значајан број болесника има и поремећај ритма, срчану слабост и упалу срчаног мишића, тзв. миокардитис. На жалост, један број болесника као последицу ковида, неретко удруженог с другим хроничним болестима, имао је инфаркт или шлог - каже др Тасић за "Блиц".

Кобне фиброзне траке на срцу

Упала срчане марамице је најчешће краткотрајна упала која се излечи још током трајања инфективног обољења и најчешће не изазива теже последице. Али, када дође до појаве веће количине течности око срца онда је потребно интензивније лечење.

- Највећи број болесника има мању упалу која се залечи, а знамо да је постојала тако што на срцу остају тзв. фиброзне траке, односно прираслице. Најчешћи симптоми који су аларм јесу пробадање у грудима, али се често јављају и поремећаји ритма, јер вирус оштећује и спроводни систем срца - каже др Тасић.

Професор Тасић истиче да је вакцина најбоља превенција против ковида и апелује на све кардиоваскуларне болеснике да се вакцинишу.

Не преписујте лекове и не мењајте терапију на своју руку!

Професор Тасић упозорава да је тренд да пацијенти купују антивирусне лекове у апотекама и узимају их сами без надзора лекара, што сматра апсолутно неприхватљивим.

- Знам да су редови у ковид амбулантама огромни, али узимање лекова без лекарског упута може имати велике последице. Није реч само о лековима, већ и о витаминима и суплементима које људи дозирају према свом нахођењу. Не може Гугл бити лекар! Ништа се не може узимати на своју руку. Људи нису свесни да и прекомерна и неадекватна употреба електролита, витамина и осталих суплемената може довести до хипервитаминозе која може бити веома опасна - каже др Тасић.

Др Тасић истиче да да је теорија да је омикрон "лаган вирус" апсолутно неистинита и да је потребан максималан опрез у смислу свих мера заштите.

- Пре свега вакцинација, затим јачање имунтитета, адекватан одмор, избегавање стреса, хидрација... То су главни предуслови да дочекмо овај вирус спремни. Јер овим темпом неминовно је да ће комплетна популација у једном тренутку бити заражена овим вирусом - каже др Тасић.

Постковид после омикрона оставља тешке последице

Др Тасић упозорава да ни постковид синдром није безазлен и лаган, те да и омикрон сој, слично као и делта, доводи до тешких оштећења срца и крвних судова, бубрега, неуролошких оштћења, проблема са слухом, опадања косе и многих других проблема.

- Због тога и особе које су прележале лакши облик ковида морају бити јако опрезни у постковид периоду у смислу лаганије исхране, адекватног одмора, избегавања теже физичке активности. Као најважније истичем посету свом лекару, како опште праксе, тако и кардиологу ради процене евентуалних оштећења које је вирус направио, чак и ако особа није имала тегобе - каже др Тасић.

Професор Тасић истиче да су лекари како у Србији, тако и у региону и свету, веома забринути за "постковид еру".

- Припремамо се за оно што ће тек доћи кад ковид прохуји кроз наш организам. Предстоји нам једно ново доба које морамо дочекати спремни, тако да већ у априлу имамо међународни конгрес у Бијељини, а имаћемо учеснике из целог света. Надам се да ћемо се спремно суочити са предстојећим проблемима - каже др Тасић.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".