''Oko 29. 11. uz premeštanje hladnog fronta jače zahlađenje, planinski sneg, a kratkotrajna pojava snega je ponegde moguća i u nizijama. Početak decembra će verovatno obeležiti temperature oko proseka uz česta, prolazna, pogoršanja. Konkretniji sneg zasada samo na planinama. Danas će se na severu razvedriti, dok će južnije još biti dosta oblaka, ponegde uz slabu kišu, a na planinama preko 800mnv ponegde uz slab sneg'', napisao je Čubrilo.

U toku noći će biti dosta hladno i ujutro se nad većim delom severne polovine regiona očekuje mraz -1 do -4, a ponegde na otvorenom prostoru i u slučaju pojave magle i oko -5 stepeni Celzijusa.

''Mraza će biti i na višim planinama. Tokom dana pretežno sunčano, suvo i prohladno, uz dnevni maksimum od +5 do +11 stepeni Celzijusa. Vetar slab, a uveče na Jadranu i u košavskom području u pojačanju - objašnjava Čubrilo. Od četvrtka ka nama će se širiti uticaj Sredozemnog ciklona čiji će se prvi frontalni sistem do nas prebaciti u četvrtak uveče i usloviti naoblačenje sa kišom, a duž obale Jadrana i u neposrednom zaleđu primorja biće vrlo obilne kiše i grmljavinskih pljuskova. Duž Jadrana jugo u pojačanju, a u košavskom području do uveče jaka i olujna, topla košava. Posle hladnog jutra tokom dana osetno toplije uz maksimum od +8 do +15 stepeni Celzijusa'', objasnio je Čubrilo.

Do kraja nedelje

Za petak se predviđa prolazna kiša, ređi i grmljavinski pljuskovi usled premeštanja oblačnog sistema ka severu.

''Posle podne uglavnom suvo. U petak dnevni maksimum od +11 do +18 stepeni Celzijusa. U subotu se računa na novo pogoršanje, koje će usloviti pojavu kiše, jak južni vetar (jugo, košava), a ponegde može biti i grmljavinskih pljuskova. Modeli još nemaju konačnu snagu tog Đenevskog ciklona, ali jutarnji UKMO model 29. 11. simulira centralni vazdušni pritisak ispod 986Hpa, što su vrlo niske vrednosti'', dodaje meteorolog.

Sledeća nedelja

''Kada hladan front tog ciklona u ponedeljak pređe preko regiona, do nas će stići osetno hladniji vazduh iz središnje Evrope, te će uz jače zahlađenje padavine preko 600mnv brzo preći u sneg, a pojave snega bi moglo biti i znatno niže, ispod 200mnv, posebno 30. 11. kada bi neki niži delovi regiona uz obilniji sneg mogli nakupiti koji cm. Neće biti nikakvog zavejavanja u nizijama jer ćemo tek 29. 11. krajem dana ući u hladan sektor tog ciklona i do tada će najveći deo padavina već polako slabiti ili prestati, tako da će nizije samo negde nakratko akumulirati nekoliko cm snega. Sa druge strane, planine, posebno preko 900mvn, mogu nakupiti i oko 15cm snega ponegde'', kaže Čubrilo.

Kraj meseca će biti relativno topliji, a na jugoistoku i do 13 stepeni, dok će ceo region zahvatiti hladnije vreme uz maksimalne temperature od 2 do 6 stepeni Celzijusa.

Prvi dani decembra

''Posle 1. 12. nakratko suvo uz jutarnje mrazeve, a oko 3. 12. stoji signal za moguće novo pogoršanje, ali i otopljenje. Dalji razvoj sinoptike zasad ide ka trendu promenljivog vremena, uz česta prolazna pogoršanja, kišu i moguć prolazan sneg u nižim i sneg u brdsko-planinskim predelima regiona. Zasada barem do oko 8. 12. nema signala za jače zahlađenje uz konkretniji sneg u nizijama, ali to je jako dalek period i vrlo lako može biti promena.

Sumirano, posle srede sledi uticaj jakog, Đenevskog ciklona, uz olujne udare južnog vetra (jugo i košava), nalete kiše, koji će uz obalu Jadrana biti vrlo obilni i praćeni grmljavinom. Oko 28. 11. treba očekivati dosta nizak atmosferski pritisak, dok posle 29. 11. uz zahlađenje prolaznog snega može biti i u nizijama'', objasnio je na svom Fejsbuk nalogu Čubrilo.