Jak zemljotres u Albaniji podsetio je da živimo u seizmički aktivnoj oblasti, a stručnjaci se slažu da se i na području Srbije u budućnosti mogu očekivati razorni potresi.

 
Kako navode iz Republičkog seizmološkog zavoda, posledice zemljotresa velike magnitude poput ovog u Albaniji, manifestuju se na dva načina - prvi je da prouzrokuju veliki broj naknadnih potresa u epicentralnoj oblasti, a drugi je da se taj zemljotres oseti na većim udaljenostima od žarišta.
 
- Zato smo ga osetili i mi ovde u Srbiji i čitavom regionu. U narednim danima, pa i mesecima, sledi niz zemljotresa koji su posledica smirivanja tla.
 
Za područje Srbije nema veće opasnosti, ali se može desiti da se neki od tih naknadnih potresa oseti naročito na višim spratovima solitera - kažu stručnjaci zavoda, a prenose Večernje Novosti.
 
U Republičkom seizmičkom zavodu navode da postoje karte sa mapama trusnih područja na kojima će se verovatno dogoditi jaki zemljotresi, ali da se ne zna kada će to biti.
 
- Prema procenama ugroženosti, žarišna mesta u Srbiji sa najviše energetskog potencijala su zone Svilajnca, Rudnika, Kopaonika, Mionice, Vranja, Jagodine,Vitine iTrstenika.
 
Dosadašnje iskustvo pokazuje da su na našim prostorima najjači zemljotresi bili do šest stepeni Rihterove skale, a u poslednjih stotinak godina dogodilo se 40 zemljotresa jačih od pet stepeni - kažu iz Republičkog seizmološkog zavoda.

(OK radio)