Švedska socijaldemokratska premijerka Magdalena Anderson zapretila je da će podneti ostavku ako naredne nedelje u parlamentu bude izglasano nepoverenje ministru pravde Morganu Johansonu.

NJegovu ostavku traži desnica, uz obrazloženje da se bezbednosna situacija pogoršala. Istovremeno, u švedskoj politici vlada previranje zbog zahteva Turske, koja ulaskom Švedske u NATO želi da se obračuna sa prokurdskim političkim snagama u toj zemlji, po istom principu kao i u susednoj Finskoj.

Odlučujući glas mogao bi da dođe od Emine Kakabaveh, švedske poslanica kurdskog porekla koji je izabran na listi Levice, ali je 2019. napustila ovu partiju reformisanih komunista i nastupa samostalno.

Foto: Profimedia

 

 

Kakabaveh svakako nije saveznik parlamentarne desnice, a u drugim okolnostima bilo bi teško podržati inicijativu za rušenje socijaldemokratskog ministra. Međutim, Kakabaveh je upravo ono što turski predsednik Redžep Tajip Erdogan "u šiframa" misli kada kaže da "u švedskom parlamentu sede teroristi".

Naime, Kakabaveh se ne samo što se oštro protivi bilo kakvim ustupcima Erdoganovim zahtevima da pristane na ulazak Švedske u NATO, vecć je blizak PID-u, prokurdskoj partiji koja deluje na severu Sirije, koja se u mladosti borila među Pešmergama.

- U ovom trenutku nemam razloga da podržim zahtev Švedskih demokrata, ali ne znam šta će biti sa ulaskom u NATO. Samo želim da čujem šta se govori na sastancima sa turskim zvaničnicima. glasanje o nepoverenju ministar pravde - bila je jasna Kakabaveh, pozivajući Švedsku da povuče prijavu za ulazak u NATO.

Foto: Profimedia

 

 

Kao što je poznato, Erdogan je iskoristio nameru Švedske i Finske da se pridruže Severnoatlantskoj alijansi da blokira proces i dobije određene ustupke od dve nordijske zemlje. Turski predsednik je čak izneo pet konkretnih zahteva Švedskoj, zahtevajući prestanak podrške i finansiranja turskih političkih i paravojnih organizacija i ukidanje švedskog embarga na prodaju oružja Turskoj, koji je uveden pre nekoliko godina.

Nejasna situacija oko toga kako će se završiti priča sa turskim zahtevima koji uslovljavaju ulazak Švedske i Finske u NATO sada se proširila i na priču o opstanku aktuelne švedske vlasti.

Sasvim je jasno da ispunjavanje strateškog cilja nacionalne bezbednosti skoro da garantuje sadašnjem premijeru Andrersonu pad vlade.

BONUS GALERIJA: Sana Marin - premijerka Finske koja se zalaže za članstvo u NATO

 

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".