Ove bebe ostale su zarobljene u Ukrajini, budući da je rat zakomplikovao njihovo spajanje sa biološkim roditeljima iz drugih zemalja.

Zbog toga ostaje nerešeno pitanje njihovog državljanstva, budući da, po ukrajinskom zakonu, biološki roditelji moraju lično da potvrde nacionalnost bebe.

Takođe, rat je dodatno otežao odgovor na pitanje ko su njihovi zakonski staratelji, kao i to da li se, i na koji način, mogu odvesti na sigurno.

Dok parovi u inostranstvu brinu i pokušavaju da nađu načine kako da preuzmu svoje bebe, buduće surogat majke imaju drugi problem – zbog potpisanih ugovora prinuđene su da ostanu u zemlji uprkos ratu.

 

 

Vlasnik kompanije koja nudi uslugu surogat-majčinstva "BioTexCom" Albert Točilovski kaže da je bio suočen sa teškim izborom – ili da se u podrumu napravi odeljenje za negu ovih beba, ili da se oko 40 žena koje su bile blizu termina porođaja vozi preko Ukrajine u sred rata.

Obećao je da će bebe biti zbrinute i da će, ukoliko se situacija pogorša, pokušati da ih evakuiše.

Neki ljudi koji su bili u ovom poslu, poput agentkinje za spajanje klijenata i potencijalnih surogat-majki u Ukrajini, već su pobegli – iako su pravne posledice toga i dalje nejasne.

Ukrajina je jedna od retkih zemalja koje nude usluge surogat majčinstva strancima. Prema nekim procenama, imaju najveću "industriju surogat majčinstva" u svetu sa čak 14 kompanija koje se time bave.

NJujork tajms piše da je posao u Ukrajini uspeo uglavnom zbog siromaštva, jer surogat majke ovde obično zarađuju oko 15.000 dolara po detetu.

Advokati koji su uključeni u ove poslove navode da je u ovom trenutku u Ukrajini oko 500 trudnica koje treba da rode decu parovima iz inostranstva. Najčešće iz SAD, Evrope, Južne Amerike i Kine.

U Ukrajini nije dozvoljeno surogat majčinstvo za istopolne parove, niti za parove koji žele da izaberu pol svog deteta.

(RTS)

 

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".