Српска православна црква сутра обележава дан Светог свештеномученика Климента

Рођен је у Риму, од царскога рода. Мајка и два брата су пловећи по мору, били занесени буром у разне стране, отац је кренуо да тражи жену и синове, па се и он изгубио. Тада Климент, будући двадесет четири године стар, пође на исток да тражи своје родитеље и браћу.

У Александрији је упознао апостола Варнаву, потом се придружио апостолу Петру, чији су следбеници били његова два брата, Фаустин и Фаустинијан. Промислом Божјим апостол Петар наиђе на мајку Климентову, као старицу просјакињу, а потом и на оца.Насло

Беседа на овај дан говори о ангелском стању светитеља:

А који се удостоје добити онај свет, више не могу умрети, јер су као анђели. Тако говори онај који зна и који га је видео. Шта има да сумњамо више браћо?

Ово сведочанство је јасно као летње поподне и драгоценије од свих блага на овом свету, а то је сведочанство да они који се удостоје онога света и васкрсења више не могу умрети, већ су бесмртни као и Анђели Божији.

И тако се опет саставила цела породица, и сви као хришћани вратили су се у Рим. Климент се није одвајао од великог апостола, који га је поставио за епископа пре своје смрти. Са пламеном ревношћу управљао је Климент црквом Божјом, и преобраћао је у веру Христову из дана у дан велики број неверних.

Одредио је седам брзописаца, да пишу житија хришћана мученика, који у то време страдали за свога Господа. У младим годинама он је стекао старческу мудрост, и великом уздржљивошћу укротио и победио своје тело. Хранио се само хлебом и зељем, и ништа није јео заклано и крвно.

У време Диоклецијана би мучен тако страшно „како никад нико од постања света”. Провео је двадесет осам година на мукама и по тамницама и једанаест разних мучитеља истјазаваху га и мучаху. Мада га једном удараху по лицу, пљуваху и зубе му кршаху, он довикну мучитељу Доментијану:

„Почаст ми чиниш, о Доментијане, а не мучиш ме, јер и Господу мојему Исусу Христу уста бејаху тако бијена и образи шамарани, па, гле, и ја недостојни сада се тога удостојих!”

Веровања и обичаји

Зато што је велики део свог мученичког живота провео у затвору и мучењу, у неким крајевима Србије верује се да на овај празник нико не би требало да дира ножеве и остале оштре предмете како не би “повређивао” ране Светог Климента. Такође, иако није црвено слово, требало би избегавати тежак, физички рад и сређивање дома већ дан провести са породицом и пријатељима и на овај начин прославити успомену на живот и велика дела Свештеномученика Климента

Када би доведен пред цара Диоклецијана у Рим, цар постави на једну страну разна оруђа за мучење а на другу дарове, одликовања, одела, новце – све што цар може даривати, па онда рече Клименту да бира.

Мученик Христов с презрењем погледа на сва блага царева, па изабра оруђа за мучење. И би мучен неисказано: комад по комад меса откидан му је с тела, тако да су се кости белеле испод меса. Најзад би посечен од војника, 312. године у цркви у Анкири, када као архијереј служаше службу Божју.

Да не би даље ширио веру Христову, Климент би осуђен на смрт и утопљен у море с каменом о врату. Мошти његове чудотворне извађене су из мора тек у време светих Кирила и Методија.

 

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".