Теразијска чесма данас се налази на истоименом тргу, испред хотела Москва. Мање је познато да је њена првобитна намена била сасвим другачија, али и пут који је прешла до данашњег “коначишта” веома је дуг и узбудљив.

– Чесма је нека врста споменика. Подигао ју је кнез Милош Обреновић, у част свог повратка на престо. То се догодило 1858. а чесма је подигнута 1860. године – прича Неда Ковачевић, књижевница и жена која је пописала све престоничке споменике.

Одатле и урезани иницијали “М. 0. 1860.” на чувеној Теразијској чесми.

Фото: Н. Фифић

 

Направљена је у облику каменог стуба, са вазом на врху и рад је вајара Франца Лорана. Чесма је висока 6,35 метара. Обликована је у стилу романтизма и један је од најзначајнијих и најмонументалнијих споменика из Милошевог периода у Београду.

Када је првобитно постављена, Теразијска чесма се уопште није налазила на платоу “испред Москве”.

– Пола века чесма је стајала насред Теразија, на месту где је данас коловозна трака, и мало више укосо, према хотелу Балкан – објашњава Неда Ковачевић и додаје да се чесма на овом месту налазила све до 1911. године када је због преуредења Теразија демонтирана и пренета у порту Топчидерске цркве.

Фото: Приватна архива

 

Тако је Теразијска чесма кренула “на излет” који је потрајао 64 године.

Када су је следећи пут Београђани видели на Теразијама била је 1975. година, а и краља и монархију су одавно заменили Тито и нова, социјалистиока власт. Како су у међувремену Теразије добиле потпуно другачији изглед, на првобитном положају више није било места за овај споменик, па је он постављен испред платоа хотела Москва где се и данас налази.

(Историјскизабавник)

БОНУС ВИДЕО:

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".