Стејт департмент је у кратком одговору на упит Гласа Америке, а поводом изјаве председника Србије Александра Вучића да је Приштина захтевом да се придружи Савету Европе прекршила одредбе Вашингтонског споразума, навео да је мораторијум био осмишљен да би се проширио простор за разговор и компромис између, како је наведено, "тзв. Косова и Србије, за који верујемо да је у стратешком интересу обе земље".


- И даље сматрамо да је дијалог о нормализацији односа, под покровитељством Европске уније, кључан за обе земље да би откључале своју европску будућност. Позивамо на њихово хитно, флексибилно и озбиљно учешће у том процесу - додаје се у одговору.

Након што је јуче министарка привремених приштинских институција Доника Гервала-Шварц поднела званичан захтев за чланство тзв. Косова у Савету Европе, председник Вучић је изјавио да је Приштина "брутално погазила" Вашингтонски споразум.

Вашингтонским споразумом потписаним у септембру 2020. године Београд и Приштина су се у одвојеним документима обавезали на економску сарадњу, али и сарадњу са САД.

Споразум је укључивао и мораторијум од годину дана да се Приштина уздржи од пријављивања за чланство у међународним организацијама, а Београд од дипломатске кампање за повлачење признања независности тзв. Косова. Мораторијум је истекао 4. септембра 2021. године.

Прошлог септембра, уочи годишњице Вашингтонског споразума, Стејт департмент је директно охрабрио Београд и Приштину да наставе да спроводе мораторијум на питања која компликују напредак у техничким областима.

Бајденова администрација је прихватила обавезе из Вашингтонског споразума, што је прошле године неколико пута потврдио амерички амбасадор у Приштини Филип Коснет, наводи Глас Америке.

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".